20. september 2013

Õmblusmasinast ja vanast kingakarbist

Müüsin täna oma õmblusmasina maha. Soovin osta uut ja vähe kobedamat, aga sellest juba siis, kui see mul olemas on. Vana sai soetatud umbes 2a eest, aga aktiivselt kasutama hakkasin seda alles mõned kuud tagasi ja selgus, et see ei vasta üldse minu ootustele. Too hetk oli mul seda lihtsalt "hädasti tarvis" ja ostetud sai see üsna spontaanselt. Eks see oli "kooliraha", mida maksma pidin. Pole hullu, ühte-teist ma temaga ikkagi valmis õmblesin, nt hunniku põllesid. :) Nüüd jääbki aega tegeleda seniste projektidega, et neid ka teistele tutvustada. Selleks ju see blogi tehtud sai! Ühtlasi saab see olema minu esimene katsetus kirjutada juhis, kuidas tuunida kingakarpi ja leida sellele uus funktsioon. :)

Mul on juba emapiimaga kaasa saadud komme hoida asju alles mõttega, et "äkki läheb tarvis". Selle kombega ajan ma aeg-ajalt oma meest hulluks, aga siiani olen andeks saanud. :D No vahel juhtub, et lähebki vaja, aga teinekord selgub, et ruumipuudusel tuleb neist siiski vabaneda. Üldjuhul lõpeb asi Murphy seadusega, et mõne aja pärast läheb äravisatud asja ikkagi tarvis. :) Nii on ka kingakarpidega. Olemas igas majapidamises ja kasutatakse erineval otstarbel kuniks minema visatakse.

Kuidas tuunida kingakarpi

Vaja läheb:
- kingakarpi või muud tugevamast papist karpi (kaas pole hädavajalik)
- läbipaistmatut kangast karbi katmiseks ja sangade õmblemiseks.
- kangaga sobivas või kontrastses toonis niiti
- õmblusmasinat
- liimi, pliiatsit või õmbluskriiti, kääre, nööpnõelu
- rõõmsat meelt ja pealehakkamist

Et viimast jaguks juba enne tööga alustamist, panen siia ühe "enne ja pärast" foto enda kingakarbist.

Alustuseks otsi üles üks kasutuna seisev kingakarp ja tuhni oma kangavarudes, et leida selline riie, mis soovitud otstarvet täidab ning ühtlasi on piisavalt paks ja tiheda koega, et sellest ei paistaks kingakarbil olevad logod ja kirjad läbi. Alguses mõtlesin ka kaane kangaga katta, kuid siis otsustasin seda hoopis põhja tugevdusena kasutada. Minu karbi lõppeemärk on toimida maitseainepakkide hoiukohana köögikapis, niisiis saab seda tihedamini tõstetud ja tugevam põhi teenib eesmärki.

Sobiv kangatükk leitud, võrdle seda karbi pinnalaotusega. Aseta kangatükk põrandale või lauale ja nö rulli karpi sellel ühelt küljelt üle põhja teisele küljele. Korda sama teistpidi, karbi ühest otsast teiseni. Kindlasti arvesta igale küljele ca 4 cm jagu varu. Samuti on vaja veidi kangast sangade õmblemiseks.

Alustuseks aseta karbi põhi kangatüki keskele ja jooni sellele pliiatsi või kriidiga karbi põhi. Seejärel aseta karp külili täpselt põhjajoone kõrvale ja jooni kangale ka kõik karbi neli külge. Kui oled kõik õigesti jooninud, tekib kangale nö ristikujuline joonis. Kui sobiv kangas oli liiga suur, siis hiljemalt nüüd on õige hetk sellest paraja suurusega tükk lõigata. NB! Ära lõika mööda jooni, vaid ristkülikukujuliselt ümber joonise. Kui pildi suuremaks klikid, peaksid karbi pinnalaotuse jooned näha olema.

Kui oled joontega hakkama saanud, valmista ette sangad. Soovi korral võid ju teha karbi ka ilma sangadeta või lõigata sangad teisest riidest või paelast. Sangad tee just nii pikad, kui sa arvad, et sinu karbil olema peavad. Minu sangade "toorikud" olid ca 6cm*32cm pikad, valmismõõdud ca 2cm*30cm. Kui oled teinud ise kandipaela, on järgnev lihtne. Kui kantimine ei tule tuttav ette, siis murra kõigepealt kangariba pikkupidi pooleks ja pressi keskjoon triikrauaga sisse. Seejärel lükka riba uuesti laiali ja murra mõlemad ääred  keskele kokku ja pressi samuti triikrauaga üle ning murra uuesti keskjoonelt kokku. Toorikud näevad välja sellised, nagu pildil näha. Kahjuks ei tulnud mulle pähe kogu protsessist pilti teha. Nüüd tuleb sul esimest korda istuda õmblusmasina taha ja õmmelda sangade ääred kokku. Kui soovid, keera cm jagu otsad juba enne õmbluse tegemist sisse, aga saab ka juba valmis õmmeldud sangadel otsas nö sisse lükata, et poleks narmendavaid otsi. Kui oled sangade jaoks paelad valmis saanud, võid need vajadusel veelkord triikrauaga üle lükata.

Nüüd märgi kangatükil karbi otstesse kohad, kuhu sa soovid sangad kinnitada ja tee sama ka teise otsaga. Seejärel kinnita sangad kanga paremale poolele nööpnõeltega ning õmble sangad oma kohale. Mina õmblesin umbes 4cm pikkuselt sanga otsad kinni kõigepealt ruudukujuliselt ja seejärel X-tähe kujuliselt. Kui vaatad valmis karbi pilti, mõistad loodetavasti, mida silmas pean. Soovi korral võid teha topeltõmblused. Ära unusta niidiotsi vasakule poole tõmbamast ja vajadusel sidumast. :)

Sangade külgeõmblemine edukalt lõpule viidud, algab veidi "lõbusam" osa e nurkade sättimine ja õmblemine. Keera kanga nurgad (kanga pahem pool väljaspool) kolmnurgaks kokku nii, et kangale joonistatud karbi nurgajooned omavahel kattuvad. Raske teostada, kuna jooned asuvad erineval küljel? Tegelikult mitte, kui torkad kangast läbi nööpnõela nii, et see läbistab mõlemat joont. Torka vähemalt kaks nööpnõela iga nurga sisse, et need ei nihkuks paigalt. (Vaata fotot!) Tean-tean, et õmblemine oleks lihtsam, peaksid nõelad olema joonega põiki. :) Kui oled kõik neli nurka nõeltega kokku pannud, aseta kangatükk lauale ja veendu, et sellest on moodustunud midagi karbitaolist nii, et pahem pool on väljas. Kui kõik tundub õige, õmble nurgad masinaga kokku. Õmblus tee kanga ääreni välja e pikem kui on märgitud joon. Soovitan teha topeltõmbluse.

Nüüd oled juba koerasabast põhimõtteliselt üle saanud, jäänud on veel koer. Eemalda kõik nööpnõelad ja keera oma meistriteos parempidi ning proovi, kas see sobib karbile ümber. Vajadusel tee nurkadesse lisaõmblus, et kangas oleks kenasti karbi ümber pingul. Kui kõik sobib, keera riidest ümbris veelkord pahempidi ning lõika nurkadest ära ülearune kolmnurkne tükk, kuid jäta piisav õmblusvaru, et õmblused ei hakkaks hargnema. Seejärel keera ümbris uuesti parempidi, aseta karp oma kohale ning viimistle ääred. Selleks keera kanga äär niipalju tagasi, et karbi sisemisele küljele moodustuks umbes 1,5cm laiune kant. Mina kasutasin kandi kinnitamiseks karbi külge liimi, mis sobib nii kanga kui paberi liimimiseks. Tee karbi äär liimiseks ja suru kangas lihtsalt selle vastu. Veendu, et riie ei jäänud kusagilt kortsu.

Kui äär on kenasti liimitud ja sa oled töö tulemusega rahul, oledki jõudnud eduka lõpuni ning võid valminud karbis hoida seda, mida just parasjagu soovid. Kel viitsimist ja soovi, võib katta ka karbi sisemuse kanga või ilusa paberiga. Samuti võib soovi korral katta kangaga karbi kaane. Et oleks efektsem, võib kaane katta nt ühevärvilise või teise mustriga kangaga. Kindlasti proovin ka ise selle veel järgi ja jagan tulemust ka siin blogis.Kui Sa peaksid kunagi selle juhise järgi proovima karpi riidega katta, oleksin tänulik, kui jätaksid tagasiside, kas juhis oli arusaadav ning kuidas tulemus meeldis. Poleks paha ka näha pilti! :) Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Aitäh, et võtsid aega!