11. jaanuar 2014

Tumba tuunimine

See oli ikka üsna ammu, kui mainisin, et mul on pooleli projekt "tumba", suisa oktoobris. Rääkimata sellest, et projekt ise oli mul pooleli augustikuust saadik :) ja alguse sai see juba juunis. Algas see nii, et nägin osta.ee oksjonil ühte vana ja väsinud tumbat. Üldiselt on see vist praegusel ajal päris tahetud kraam, aga mul õnnestus see u 5 euroga kätte saada, toodi koju kohale ka. :) Mu esimene mõte oli, et selles on hea hoida lapse mänguasju, millega ta parasjagu ei mängi. Nii ma oma esimese tumbatuunimisega algust tegin ...ja eile lõpetasin juba neljandaga (neid triibulisi oli kaks). :D Tegelikult, peale esimese valmimist tekkis mul mõte, et hea oleks, kui verandal (käime sealtkaudu praegu õue) ka üks tumba oleks, hea sellel istudes saapaid jalga panna. :) Nii asusin veel ühe tumba otsingutele kuni tuli tuttav emme jutuga, et neil kodus kolm sellist ja kui tema omad ka korda teen, saan ühe endale. Rõõm ja kasu oli mõlemapoolne. :D


Ma olen küll erinevates blogides surfates näinud veel selliseid tuunitud tumbasid, aga otsustasin siiski ka enda versiooni kirja panna, kuidas seda tegin.

Vaja läheb:
- tuunimist vajavat tumbat
- õmblusmasinat
- tööriistu (tange, näpitsaid, haamrit, kruvikeerajat, pahtlilabidat. Mida iganes, millest abi on :D)
- kääre
- mõõdulinti
- klambripüstolit ning klambreid (viimased ei tohi väga pikad olla, sest muidu tulevad otsad teiselt poolt välja ja hakkavad torkima ja asju lõhkuma)
- 150cm laiust mööbliriiet ca 1,2 meetrit (sellised tumbad on ilmselt kõik ühesuurused, aga tasub igaks juhuks üle mõõta/arvutada)
- sobivas toonis niiti
- võimalik, et ka ümmargust või siis u 50*50 cm kandilist porolooni
- liimi
- vaibanuga vm terariista porolooni lõikamiseks. Tuleb arvestada, et tera on pärast täiesti nüri.
- võimalik, et ka ca 40*140cm muud pehmemat riiet või vatiini.
- soovituslikult viltpatju või kummist stoppereid.

Kõige tüütum ja aeganõudvam töö on kindlasti vana riide mahavõtmine. See nõuab omajagu aega ja närvikulu ning kindlasti tange, sest vanad klambrid on kõvasti  kinni ja osad kipuvad neist pooleks minema. Igatahes, kui oled edukalt riide maha saanud, on sul selline "paljas" tumba, millega tõelist tuunimist alustada.


Kui tumba kaanel olev poroloon on hästi säilinud (nagu oli minu esimesel tumbal), pole uue porolooniga vaja vaeva näha. Aga kui see on  katkine ja rabe ning pudeneb iga liigutamise peale, nagu ülejäänud kolmel, tasub suunduda kõigepealt uue poroloonitüki otsingutele. Mina leidsin need 50*50 neljakandilised tükid, mille mu kallis mees kodus ümmarguseks lõikas, ESPAKist (maksid vist 2.50, kui ma õigesti mäletan). Tasub küsida ka Abakhanist. Seejärel asetasin puidust kaane kangale ning lõikasin sellest välja kaane pealse koos u 1 cm õmblusvaruga. Mõõtsin üle kaane ümbermõõdu (et saada teada küljetüki pikkus+õmblusvaru) ning küljetüki laiuse (kaane puidust osa+porolooni laius+ õmblusvaru+ tagasipööramise varu) ning lõikasin välja ka selle tüki. 


Kõigepealt õmblesin otstest kokku kaane küljetüki ning kinnitasin selle nööpnõeltega ümmarguse osa külge (tegin seda nö tordilõikamise meetodil- kõigepealt neljast kohast, siis kaheksast jne.). Tasub panna võimalikult palju nööpnõelu, et olla kindel tükkide omavahelises sobivuses ja hiljem õmblemisel ebameeldivat üllatust ei tule, sest tükid omavahel ei sobi, nagu juhtus mul esimese tumbaga. Elu õpetas! :D
Kui tükid omavahel kokku õmmeldud, algab lõbusam osa. Surusin riidesse kõigepealt  poroloonitüki, seejärel puidust kaane. Kahe vahele võib liimi panna, kuigi ma pole päris veendunud, et sellest abi on. Kui tükid on korralikult ja ühtlaselt riide sees, saab asuda tegelema klammerdamisega. Selleks keerasin kõigepealt osa riidest tagasi, et see ei jääks narmendama ning lõin sisse esimese klambri. Jällegi kõigepealt neljast, siis kaheksast jne kohast kuni kogu riie oli kaane külge klammerdatud ning tulemus silmale kena vaadata.


Tiburulli arvates oli kaas igatahes piisavalt mõnus ja pehme, et seda padjana kasutada. :)


Tumbakasti korrastamine on juba tunduvalt lihtsam. Alustuseks panin selle jalgadele alla stopperid (viltpadjad on veidi libedad), et tumba põrandat ei kriibiks. Seejärel asusin tumba katmisega. Vana tumba oli algselt kaetud riide ja vatiiniga. Kui vatiin on hästi säilinud, saab seda uuesti kasutada, kui ei, tuleb leida aseaine. Mul seisis kasutuna üks valgest fliisist hommikumantel, mille nüüd kaltsukotist uuesti välja otsisin ja sellest paraja tüki lõikasin, et tumba külg pehmendusega kaetud saaks. 


Kui alusriie klammerdatud, mõõtsin uuesti üle tumba ümbermõõdu (lisasin ca 1,5 cm õmblusvaru) ning tumba kõrguse (lisasin nii ülemisse kui ka alumise otsa tagasipööramise varu). Kui tumba kõrgus oli 33cm, siis riidetükk oli 39cm. Õmblesin riidetüki otsad omavahel kokku ning tõmbasin selle tumbale ümber nii, et mõlemast otsast oli varu jagu riie üle. Alustasin põhja klammerdamisega samal meetodil, mida kasutasin kaanega. Põhi klammerdatud, tõmbasin riide veelkord sirgu ning klammerdasin kinni ka ülemise otsa nii, et riie kattis ääre kuni sisemise rõngani (vaata pildilt). 


Põhimõtteliselt oligi sellega tumba tuunimine lõpule jõudnud. Jäi ainult üle asjad sisse ning kaas peale panna. :)


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar

Aitäh, et võtsid aega!