10. veebruar 2015

ABC

Lastel on "kõvakettal" palju vaba ruumi ja see salvestab päris hästi! Vahel liigagi hästi! :) Mõnda asja nad võiksid mitte kuulda ning näha ja mitte "salvestada". Aga kuidas seda potentsiaali mõistlikult ära kasutada? "Õiget" vastust ma sellele küsimusele ei tea, kuid oleme vaikselt hakanud Lenele tähti õpetama, et see õigel eesmärgil kasutatud saaks!


Tegelikult hakkasin ma talle tähti õpetama täiesti juhuslikult ja üldse mitte planeeritult. Lene oli vist veidi alla 2a, kui talle see tähe-puzzle kingiti. Esialgu vaatasime niisama pilte ja õpetasin talle nende abil sõnu. Ühel hetkel muutus see tema jaoks aga igavaks, sest sõnad said selgeks ja siis ma niisama naljaga pooleks ütlesin, et õpime siis hoopis tähti. Samas mõtlesin, et miks ka mitte ja hakkasimegi pihta. Nagu näha, siis tänaseks on see puzzle suurest "õppimisest" juba üsna räsitud olemisega. Talle jäid üsna kähku osad tähed meelde, teised mitte nii kiiresti. Ilmselt seetõttu, et paljudel tähtedel on tema jaoks üsna sarnane hääldus/kõla. Üldiselt me küsisime ainult sedasama puzzlet kasutades, et mis täht üks või teine on, aga kord, kui käisime Kristiine keskuses, nägi ta seinal suurelt H&M logo ja ütles "emm". Alguses ma ise seda ei näinudki, et kus see M on ja arvasin, et ta niisama "jutustab", aga kui nägin, siis olin täitsa üllatunud, et ta selle ära tundis. Üsna pea hakkas ta raamatutes näitama, kui nägi mõnda tuttavat tähte (lasteraamatutes on sageli peatüki esitähed suuremad, kui muu tekst). Ja nii see on läinud.


Eks ta ajab siiani mõned tähed omavahel sassi või kui tal kohe meelde ei tule, siis ajab niisama "pada", aga kui ta viitsib mõelda ja meenutada, siis ta enamus tähti siiski tunneb ära. Kindlasti ei ole see meil eesmärk omaette, talle kiirelt tähed selgeks õpetada, sest aega on ju sellega küll ja veel. Kuid samas, miks ka mitte, kui tal huvi asja vastu olemas. :) Pole ju paha nende selgekssaamist toetada!
Kusjuures meil on üsna mitmeid erinevaid "tähekomplekte" kodus. Kahjuks ei sisalda ükski neist täielikku 32-tähelist eesti tähestikku, aga eks selle õppimisega on aega ka. ;)

Lisaks tähe-puzzlele on meil veel värvilised puidust külmkapimagnetid. S-täht on küll kusagil kindlas kohas peidus. :) Tegelikult ma pole kindel, kas see kadus kohe ära või seda ei olnudki. Lisaks on meil ka samast seeriast numbrid olemas. Neid oleme ka paralleelselt tähtedega õpetanud, aga ma pole veel päris täpselt aru saanud, kas ta neid ka päriselt eristab, sest vahel läheb üsna hästi "täkkesse", teinekord aga enamus mööda.


Sünnipäevaks kinkis Lenele tema suur nõbu sellise lükandakendega raamatu. Pildid raamatus on nö võluaknas ühest äärest teise liigutatavad. Ühes ääres on täht ja teises ääres pildile vastav sõna. Ja pildi all selgitav lause. Raamatus on küll mõningaid naljakaid vasteid. Nt on seal mütsi pilt N tähe juures ja sõnaks on "nokats" e nokkmüts. Minu meelest leiaks küll palju parema N-tähega sõna, rääkimata sellest, et müts võiks ju pigem M-tähe juures olla.


Lisaks on meil Stokke kandik, millele käivad alla vahetatavad pildid. Selle tähtedega aluse teisel poolel on veel numbrid. Eks siis, kui hakkame usinamalt numbreid õppima, keeran aluse ka teistpidi.


Millal teie hakkasite oma lastele tähti õpetama? Ja kui kiiresti nad need selgeks said? Kas õpetasite neid lapsele teadlikult ja nägite palju vaeva või tuli see läbi mängu ja suurema vaevata?

5 kommentaari:

 1. Anonüümne11.02.15 10:42

  Nii vahva lugeda! Ital (2,2a) on tähtede õppimine läinud ka kuidagi isieenesest. Riputasime tema tuppa, esialgu pigem sisekujundusliku eesmärgiga :), raamitud eesikeelse tähestikuga plakati. Ja ta ise hakkas küsima, et mis see ja mis see on. Ja meie üllatuseks jäid põhitähed (mitte küll veel ÖÄÜÕ - nendes näeb ikka O-d ja A-d ja U-d) talle kiiresti meelde. Ta küll alati ütleb mingi asja või nime, millega täht n-ö kaasas käib - "I, see on Ita täht", "K, see on emme täht", "O, see on orava täht" jne. Aga on samuti hakanud tähti raamatutes ja mujal nägema. Meil on ka täheraamatud ja täheklotsid jne, aga vot selliseid vahvaid magneteid pole. Kas oled nõus jagama, kust selliseid saab?
  päikest,
  -ksenia.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Oi, kui tore! Ita on asjalik tüdruk! Seda plakatit olen ma siin-seal seina peal näinud, aga kus neid müüakse? Ja täheklotsid unustasin ma ära, need on meil ka olemas. :)
   Magnetid tellisin ma kellegi käest ühest Facebooki lasteasjade müügigrupist (ilmselt Muksula), aga see oli juba üsna ammu. Lene oli siis alles beebi. Need on hiinakad ja maksin nende eest vist ca 3 eurot, kui ma õigesti mäletan. Kordades kallimad, aga loodetavasti ka sellevõrra kvaliteetsemad leiab nt Papa Opa e-poest. http://www.papaopa.ee/catalogsearch/result/?q=t%C3%A4hed Plastmassist tähemagneteid nägin Selveris müügil. Ma pole küll otsinud, aga usun, et neid müüakse ka mõnes mänguasjade poes.

   Kustuta
 2. Anonüümne11.02.15 12:56

  Ohoo, aitäh väärt vihjete eest! Meie saime plakati Eesti Disainimajast ja maksis vist ca 5eur. Nende lehel ma hetkel seda müügis ei näe, aga soovi korral usun, et nad juhatavad õige inimeseni, kellelt saab :). Plakat näeb muidu välja selline (nüüd tuleb pikk pikk guugli link): https://www.google.ee/search?q=t%C3%A4hestiku+plakat&biw=1680&bih=858&tbm=isch&imgil=ES1r3BDOUlk5ZM%253A%253BW8iK5vDLauZKAM%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.estoniandesignhouse.ee%25252Fen%25252Fpood%25252Ftahestiku-plakat%25252F&source=iu&pf=m&fir=ES1r3BDOUlk5ZM%253A%252CW8iK5vDLauZKAM%252C_&usg=__sbevxgtBaPWsspzGK1pxBDyhwsY%3D&ved=0CD8Qyjc&ei=SjTbVJKQOoKNywPP_YLACA#imgdii=_&imgrc=ES1r3BDOUlk5ZM%253A%3BW8iK5vDLauZKAM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.estoniandesignhouse.ee%252Fwp-content%252Fuploads%252F2014%252F01%252FImage000132.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.estoniandesignhouse.ee%252Fen%252Fpood%252Ftahestiku-plakat%252F%3B679%3B960

  VastaKustuta
 3. Anonüümne13.02.15 15:26

  ja siin nägin ka tähestiku plakatit: http://hop-island.com/toode/oppepostrid/
  -ksenia.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. See ka päris põnev lehekülg. Ma polegi sellele enne sattunud.

   Kustuta

Aitäh, et võtsid aega!