3. märts 2014

Tumba-madratsi joonised

Kirjutades sellest, kuidas ma tumba-madratsit õmblesin, lubasin kirjatüki lõpu poole, et huvi korral üritan üles joonistada madratsikatte lõike. Retti leidiski minu lubaduse üles ja kirjutas mulle ning küsis, kas pakkumine on endiselt jõus. :) Sattusin just paar päeva tagasi kappi koristades oma mustandi peale ja pidin selle peaaegu minema viskama, aga nii igaks juhuks hoidsin veel alles. No ja läkski tarvis!

Tänu Rettile jagan oma jooniseid nüüd teie kõigiga, sest kes teab, äkki soovib keegi veel sellise tumba-madratsi ühel hetkel valmis meisterdada. Taipasin küll kahjuks alles peale joonise valmissaamist, et oleksin pidanud kõik 6 joonist tegema eraldi paberitele, et neid paremini üles pildistada saaksin. 


Alustuseks on kõige olulisem aru saada, kuidas taoline madrats kokku käib (nagu lõõts), sest siis tekivad ka seosed, kuidas katet õmmelda tuleb. Kui te vaatate madratsit külje pealt, on see S-tähe kujuline, nagu näha joonisel nr 1.


Madratsit lahti võtma hakates saab see  pooliku W-tähe kuju, nagu näha joonisel nr 2. NB! Jälgige kõikidel joonistel kindlasti PUNASEKS märgitud kohti, sest need on selle katte õmblemise juures kõige olulisemad. 


Joonistel nr 3 ja 4 on madrats lahtivõetud kujul. Joonistades võtsin eelduseks, et tegemist on madratsiga, mille kogusuurus lahtivõetuna on 210*90*10cm ja kokkuvolditult 70*90*30cm. Ükskõik, kui suur teie poroloon ka pole, on oluline, et lõikate selle kolmeks võrdseks tükiks.

Kui ma ise seda madratsikatet õmblesin, laotasin ma riide maha ja joonistasin seebiga (kriiti polnud käepärast) kõik jooned sinna peale, sest selle kattega kehtib rusikareegel ja vanasõna - 9 korda mõõda, 1 kord lõika! Kuigi mul oli lapse sama põhimõttega reisivoodi madrats ees, siis ikkagi võttis mul tükk aega, et aru saada, kuidas ma täpselt riide välja pean lõikama. Kõvasti kasuks tuleb ka ruumilise mõtlemise oskus. Milline riidetükk kuhu vahele tuleb pista selleks, et "lõõts" hiljem toimiks.

Igatahes on lihtsam välja lõigata madratsi pealmine tükk, sest selle puhul on põhimõtteliselt tegemist neljakandilise riidetükiga tükiga. Oluline on, et see oleks õiges suuruses. Joonisel 5 ja 6 vaadake ROHELISI jooni, sest seda mööda tuleb tükid välja lõigata. Punased jooned on selleks, et aru saada, kuhu tekivad hiljem tükke omavahel kokku õmmeldes "lõõtsa voldid".


Võttes arvesse, et mul on 210cm pikkune madrats, siis väljalõigatava riidetüki tegelik pikkus on 230cm + õmblusvarud. Joonisel 5 on näha, et see moodustub 70cm+20cm (kaks madratsipaksust, sest sinna moodustub punane"volt")+70cm+70cm. Ärge unustage ÕMBLUSVARUSID. Kusjuures sellele 20cm võib ka lisada 1-1,5cm, et "lõõts" pärast paremini kokku käiks. 


Joonisel 6 on näha madratsikatte alumine pool, mis juba veidi keerulisem. Pea meeles, et välja lõigata tuleb mööda rohelisi jooni (punased jooned on lihtsalt selleks, et tähistada "lõõtsa voldi" asukohta). Ja endiselt ära unusta õmblusvarusid. Mõlemal pool otsa nurkades ja parempoolse ning keskmise tüki vahelt tuleb tükid välja lõigata, et neid kokku õmmeldes moodustuksid nurgad ja madratsi küljed (minu joonisel 10cm laiused). Vasakpoolse e suurema tüki keskel on näha kaks rohelist sälku, need tuleb samuti sisse lõigata, sest sinna külge tuleb õmmelda joonisel 5 näha olev punane "volt". See koht, mis joonisel 6 on märgitud punase kriipsuga on joonisel 5 märgitud punase "voldiga" ja vastupidi. Need kohad peavad lõpuks olema omavahel kohakuti ja need tuleb omavahel ühendada lõõtsa moodustumise eesmärgil. TÄIENDUS (lisatud 02.04.2014) 
Tegin siiski veel joonise nr 7, et oleks arusaadavam, kuidas tükke nii kokku õmmelda, et moodustuksid vajalikud nurgad. Tähistasin omavahel ühendatavad kohad samade tähtedega tähestiku järjekorras. Nt A õmble kokku A-ga, B kokku B-ga jne kuni H-ni välja. Kui need kohad on omavahel ühendatud, alles seejärel õmble külge lukud ja ühenda omavahel pikad küljed, sealjuures I, J, K ja L võid omavahel ühendada pikkade külgede õmblemisega samaaegselt, kuna need on erinevate tükkide küljes. Parem, kui ühendad need kohad enne nööpnõeltega, et oleks kindel, et kangast kusagilt üle ei jää ega puudu tule.


NB! Ära unusta lukkusid, sest muidu ei saa sa pärast porolooni tükke katte sisse ajada. Mida pikem lukk, seda parem. Minul olid 3 umbes 60cm lukku, mille ma õmblesin iga lõõtsa tüki külge eraldi (märgistasin need kohad joonisel pruuniga), kuid mõnes mõttes oleks lihtsam kasutada sellist lukku, mis ulatub üle kahe osa. Üks madratsi ülemise pikema külje külge ja teine alumise pikema külje külge! See teeb porolooni sisseajamise palju lihtsamaks.

Usun, et paljude jaoks võrdub ülevalpool kirjeldatu hiina keelega, kuid kui saad aru madratsi kokkuvoltimisest, saad varsti aru ka riidetükkide väljalõikamise ja kokkuõmblemise põhimõttest. Soovitan soojalt enne lõikama asumist kõik vajalikud jooned riidetükkidele märkida. Samuti soovitan esimesena välja lõigata joonisel 6 märgitud tüki. Sest muidu võib juhtuda nii nagu minul, et avastatate, et riie on liiga kitsas ja vaja jupp külge õmmelda. Arvutage kindlasti mitu korda üle, kui palju riiet vaja läheb. Nt minu 210*90*10 cm madratsi puhul läheb vaja vähemalt 4,9m 115cm laiust riiet. 

Kuna sellise madratsikatte õmblemine pole kõige lihtsam, siis mõelge enne järgi, kas seda vaeva on ikka mõtet näha, eriti kui see ei pruugi tulla odavam poest ostetud madratsist. Kui ma emale õmblesin kaks kokkukäivat madratsit ise (sest emal olid olemas nii poroloon kui ka katteriie), siis endale koju ostsin ma sellise tumba-madratsi JYSKIst, sest see tuli too hetk siiski tunduvalt odavam, kui hakata poest porolooni ja riiet ostma. 

Kui aga siiski otsustate selle meisterdamise ette võtta, siis soovin edu ja olen valmis vastama küsimustele, kui need tekivad. Hea, kui esitad need siinsamas blogis kommentaarina, siis jäävad minu vastused ka teistele näha. PS! Kui soovid jooniseid e-mailile, kirjuta mulle! Saadan heameelega!

PS! Rubriigist "ema ja laps". :) Kasutasin jooniste tegemisel lapse GIOTTO värvipliiatseid. Soovitan neid soojalt, sest need tulevad ilusasti vee (ja seebiga) pestes igalt poolt maha. Ei pea hirmu tundma selle ees, et äkki otsustab laps endale vuntsid ette joonistada või tapeedile mõne lillekese juurde maalida. 

1 kommentaar:

Aitäh, et võtsid aega!